Te gjithe e mbajme mend si vajza lozonjare ne rolin e Elses por ja si ka ndryshuar ajo pas 32 vitesh

Ajo mbahet mend dhe nuk do te harrohet kurre per rolin e saj si Elsa ne komedine e famshme shqiptare “Pallati 176”.

Eva alikaj ka mbushur plot 58 vjec e tashme nuk eshte ajo vajza lozonjare e komedise se famshme. Ajo mbetet nje emer i madh dhe me kontribut te vyer ne kinematografine shqiptare sidomaos ne vitet ’80.

Eva Alikaj lindi ne 25 prill 1961 ne Tirane. kur ishte 21 vjec fitoi Kupen Aktorja me e mire e Festivalit V te Filmit Artistik Shqiptar me filmin “Njeriu i mire” (1982).

Vitin qe pasoi u diplomua per aktore ne Akademine e Arteve te Tiranes dhe me pas iu bashkua trupes se Teatrit Kombetar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *