Mos përdorni medikamente qetësuese, ja qetësuesi më i mirë natyral për të gjitha llojet e dhimbjeve

Njerëzit janë të fiksuar pas medikamenteve qetësuese në rastet kur ndjejnë dhimbje. Por, a është efektive që të përdoren qetësues për çdo dhimbje që ndjeni? Në fakt jo. Është e vërtetë që qetësuesit për momentin mund t’jua lehtsojnë dhimbjet, por mund t’ju shkaktojnë efekte anësore më vonë.

Sipas një studimi të fundit, i bërë në SHBA, thuhet se ibuprofeni, një ndër llojet më të përdorura të qetësuesve mund të shkaktojë dëme serioze në shëndet nëse përdoret shpesh dhe pa rekomandimin e mjekut. Ky lloj qetësuesi shton ritmin e rrahjeve të zemrës dhe mund të shkaktojë probleme serioze me stomakun.

Në vend të këtyre qetësuesve, përdorni shafran Indie. Kjo erëz thuajse nuk ka asnjë efekt anësor dhe është e pasur me polipenolis, element i cili është mjaft efektim në qetësimin e dhimbjeve të ndryshme. Përzieni një lugë gjelle shafran Indie me një filxhan mjaltë dhe një filxhan lëng limoni.

Hani një lugë çaji të kësaj përzierje kur ndjeni dhimbje në pjesë të caktuara të trupit. Shafran e Indisë mund ta blini në çdo supermarket.

Nëse vuani nga sëmundje kronike dhe merrni ilaçe, ju lutemi konsultohuni me mjekun tuaj para se të përdorni mjekime alternative, të cilat mund të kundërveprojnë me mjekimin. shendeti.com.al /Burimi: steptohealth/

(Visited 287 times, 1 visits today)

You may also like...