Mos i hidhni lëvozhgat e vezëve, ja sa të shëndetshme janë ato

Kalciumi ka funksion të rëndësishëm për trupin tonë. Kalciumi normalizon funksionimin e nervave dhe të muskujve, poashtu rregullon rrahjet e zemrës dhe inkurajon gjumin.

Lëvozhgat e vezës përmbajnë 90% kalcium, hekur, bakër, zink, flourit, fosfor dhe krom. Kështuqë, shumica e ekspertëve i rekomandojnë lëvozhgat e vezës sit ë efektshme për trupin tonë. Ja si dhe për çfarë mund ti përdorni ato.

Gjendrat Tiroide

Lahen 8 vezë, thahen dhe lëvozhgat e tyre, pasi të coptohen hidhen në një enë. Në enën me lëvozhgat e vezëve hidhet edhe lëngu i 2 limonave, dhe lihet në frigorifer për disa ditë. Kur lëvozhgat e vezëve të jenë zbutur, dhe të bëhen të lëngshme, u hidhet edhe 1 litër raki dhe një kilogram mjaltë. Të gjithë përbërist, përzihen dhe lihen të qëndrojnë në një vend të thanë për 7 ditë. Konsumoni një lugë çaji, për dy ose tre herë gjatë ditës, gjithmonë pas ngrënies.

Forcojnë trupin dhe pastrojnë gjakun

Lahen 4 ose 5 vezë, shtypen lëvozhgat dhe vendosen në 3 litra ujë. Uji bashkë me lëvozhga lihet në frigorifer deri në 7 ditë, dhe përdoret sikurse uji i pijshëm. Uji bën mirë të pihet çdo ditë, duke i hedhur edhe 2 ose 3 pika limon./botasot/

(Visited 90 times, 1 visits today)

You may also like...