Mjekët kanë mbetur pa fjalë nga efekti i kësaj pije

Pija e prezentuar më poshtë ka lënë pa fjalë shumë mjekë falë vetive shëruese të saj.

Ajo është përdorur që nga kohët e lashta për trajtimin e dhimbjeve të gjunjëve, nyjeve dhe eshtrave në përgjithësi.

Disa përparësi tjera të kësaj recete janë se përpërësit e saj mund të gjenden lehtësisht në markete të zakonshme me çmime të volitshme dhe ilaçi si tërsi nuk përbmanë efekte anësore.

Përbërësit:
– 1 kg mjaltë organike e papërpunuar
– 3 lugë gjelle rrush i thatë
– 5 lugë gjelle susam
– 10 lugë gjelle fara të lirit
– 50 gr fara kungulli
– 50 gr fara luledielli
– 50 gr kokrra gruri

Udhëzime:
– Përzieni të gjithë përbërësit e lartëpërmëndur në një enë me shpejtësi të vogël deri sa të krijoni një masë të komponuar dhe më pas vendosni masën në një kavanoz qelqi.
Përdorimi:
– Konsumojeni një lugë para çdo vakti ushqyes./shendetisot.com

(Visited 903 times, 1 visits today)

You may also like...