Mënyra më e mirë për të shpëtuar nga fyti i acaruar dhe qelbëzuar pa përdorur antibiotikë

Zakonisht fyti i acaruar dhe me infeksion shkaktohet gjatë stinës së ftohtë të dimrit.

Ai shkakton dhimbje dhe ndjesinë e përflakur të tij.

Megjithëse ekzistojnë shumë medikamente që i vijnë në ndihmë këtij problemi, fakt është se ato mund të shkaktojnë edhe probleme anësore.

Ja disa mënyra natyrale se si të mënjanoni grykët e acaruara dhe të qelbëzuara.

Mjalti: është konsideruar si një nga “mrekullitë” e natyrës. Që kohë më parë mjalti ka qenë përdorur për grykët e acaruara. Merrni nga një lugë mjaltë dhe mbajeni në fyt disa sekonda pa e gëlltitur. Përsëriteni këtë procedurë 3 herë në ditë, derisa fyti të jetë shëruar tërësisht.

Uthull molle musht: merrni një gotë ujë të ngrohtë dhe hidhni 2 lugë gjelle uthull molle musht.  Përdoreni këtë lëng si gargare çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Uthulla e mollës është shumë e dobishme për të trajtuar infeksionet

(Visited 124 times, 1 visits today)

You may also like...