6 ushqimet qe ju nuk duhet ti hani asnjehere

Ka disa ushqime qe ju duhet t’i shmangni sa me shume te jetee mundur neqoftese keni nje zgjedhje per ta bere.”Fajtoret me te keqinj jane ato te ushqimeve te perpunuara shume. Per shume arsye duhet t’i rrini larg ushqimeve tetilla si:

  1. Djathi amerikan:”Realiteti eshte se djathi amerikan nukeshte’ djathe’fare” thote Beth Warren, nje dietolog ne Nju Jork. Ne varesi te markes, “ky eshte nje krijim fabrike ose nje djathe i bere nga nje perzierje e yndyrave te qumeshtit, disa proteina hirre dhe produkte pert’u ngjyrosur.”Eshte i larte ne natrium dhe keshtu ka nivele te larta te yndyres, ku nje fete e rregullt i ngjan me shume mishit i cili eshte i larte ne yndyre, shton Warren.
  2. Margarina: Kjo eshte e perbere nga vajra bimore dhe ka me pak kolesterol dhe yndyra te ngopura se sa gjalpi dhe per shume gjate eshte konsideruar si nje alternative e shendetshme. Si nje produkt i ngopur me yndyre, ajo rrit nivelin e kolesterolit te gjakut dhe rrezikun e semundjeve te zemres.

3.Sheqeri: Gjithkush e di se sheqeri eshte shume i keq per shendetin. Ne rast se keni humbur peshen e trupit tuaj, ju ne kete rast mund te merrni rreth 10 luge sheqer. Por kur ju konsumoni aq shume, trupi juaj reagon, duke krijuar insuline te tepert, e cila ne menyre tipike ndihmon trupin per te absorbuar sheqerin prej qarkullimit te gjakut duke e perdorur ate per energji. Me kalimin e kohes, kjo mund te rrise rrezikun e zhvillimit te diabetit dhe disa forma te kancerit.

  1. Embelsirat: Produkte te tilla reklamohen ne menyre specifike si “pa sheqer”, por priret qe ne keto produkte te gjenden ose te permbajne doza sheqeri artifical. Gjithashtu sistemi i tretjes nuk ben nje pune te madhe ne tretjen e sheqernave te marra nga embelsira te ndryshme, keshtu qe ju do te ndjeni nje rendese ne stomak.
  2. Kokoshkat: Kokoshkat, ne ve^anti, jane te veshura shpesh me nje kimikat te quajtur acid perfluorooctane sulfonic (PFOS), i cili ka treguar se mund te ndikoje ne fertilitet, mund te rrise rrezikun e prekjes nga kanceri dhe mos funksionimin normal te veshkave.

Qeset e kokoshkave permbajne ose mund te jene toksike keshtu qe eshte e nevojshme shmangia e tyre.

  1. BHA dhe BHT. £do ushqim i paketuar, i cili permban keto dy perberes duhet te mendohet mire para se te blihet per konsumim. Megjithate, BHA ne doza te larta mund te ndikoje ne madhesine e vezoreve tek femrat dhe aftesine e tyre per te prodhuar hormonet e caktuara. BHT, nga studimet qe jane bere tek kafshet e lidhin kete ceshtje.
(Visited 486 times, 1 visits today)

You may also like...