5 shenja qe tregojne se ke probleme me shendetin

1 Thinjesh para te 40*tave
Thinjat e parakohshme mund te kene nje shkak mjekesor. Nese 50% e flokeve tuaja jane thinjur para moshes 40 vjecare, eshte mire te beni analizat e diabetit, thone specialists.

2 Vende te ashpra ne lekure
Njollat e ashpra ne lekure apo keratozat, jane zakonisht beninje. Ato me ngjyre te erret jane te trashegueshme, porte pademshme. Megjithate, keratozat e shkaktuara nga demtimi i diellit jane nje shenje e hershme e kancerit te lekures, pra, eshte mire te keshilloheni me mjekun

3 Vetulla te shkurtra
Nese ju bien qimet e fundit te vetullave, kjo eshte shenje e tiroides joaktive. Prej kesaj mund te keni edhe renie te flokeve, por mund te merrni ilace per ta zgjidhur problemin.

4 Qepalla te varura
Nese i keni qepallat e varura, shkaku mund te jete jo vetem mosha apo nje tipar i trashegueshem. Nese ato varen aq shume sa ndikojne edhe ne shikim, mbase ka ardhur koha te beni nje operacion plastik te domosdoshem.

5.Te bardhe te syrit jo te bardhe
Kjo zakonisht tregon qe ju jeni te lodhur, ose qe keni pire shume. Megjithate, nese kjo gjendje vazhdon dhe e bardha e syve tuaj behet e verdhe, mund te jete shenje e sindromes se Gilbertit, kur bilirubina grumbullohet ne gjak, duke shkaktuar verdhezen. “Syri roze” eshte nje emer i zakonshem per konjuktivitin (infeksion sysh). Nese vazhdon, beni nje analize per klamidia (lloj myku), qe shkakton enjtje te syrit.

(Visited 543 times, 1 visits today)

You may also like...