3 ushqimet më të forta për rënien në peshë

Molla, limoni dhe xhinxheri janë 3 ushqimet më të forta për rënien në peshë. Ato shkrijnë yndyrat, kryesisht në zonën e barkut, ndihmojnë procesin e tretjes dhe ulin fryrjet e barkut.

Epërsia e këtij kokteijli qëndron në faktin se ai mund të jetë efikas edhe nëse konsumohet në sasi të vogla: vetëm një gotë në ditë esëll çdo ditë për një muaj rresht jep efekte fantastike në rënien në peshë.

Përveç kësaj, kokteijli me lëng molle, lëng limoni dhe xhinxher ka veti të fuqishme terapeutike për shkak të përbërësve të saj. Molla dhe limoni janë të pasura me antioksidantë dhe flavonoide. Limoni është një burim i pasur me vitaminë C. Kokteijli me lëng molle dhe limoni largon toksinat nga organizmi, eleminon kolesterolin, parandalon sëmundjet e zemrës, ka veti antikanceroze, antiinflamatore, rrit aktivitetin e mëlçisë, redukton gurët në veshka, ul rrezikun e sulmit në zemër, ndihmon funksionin e zorrëve, etj.

Prania e xhinxherit i shton mjaft veti terapeutike këtij lëngu të mrekullueshëm, si: stimulon qarkullimin e gjakut, kuron kancerin në vezore, zorrën e trashë, lufton sëmundjet e zorrës së trashë, është analgjezik, kuron çrregullimet menstruale, shton potencën seksuale, shton dhe përmirëson spermatozoidet, etj.
Për këto arsye, rekomandohet që kokteijli me lëng molle dhe lëng limoni të përdoret për mjaft profilaksi.

Përgatitja
Shtrydhni mollët e freskëta dhe limonin. Në një gotë me lëng molle, i shtoni 1/4 e gotës me lëng limoni. I shtoni gjithashtu edhe 1 lugë kafe me xhinxher të bluar.

Për të përmirësuar shijen dhe shtuar vlerat ushqimore, mund t’i shtoni lëng luleshtrydhe, lëng dardhe, lëng portokalle, etj. Njëkohësisht, mund t’i shtoni edhe erëza të tjera, si nenexhik, kanellë, etj.

Përdorimi
Kokteijli me lëng molle dhe lëng limoni konsumohet 1 gotë në mëngjes esëll. Për efekte më të mëdha, ai mund të konsumohet disa herë gjatë ditës para buke.

(Visited 194 times, 1 visits today)

You may also like...